MCT olej jako zdroj energie

vše co má souvislost se správnou stravou

Moderátoři: pascal, keba

Reno

MCT olej jako zdroj energie

Příspěvekod Reno » 23. čer 2007 8:06

Ahoj Tetsuo.
Mohl bych se za panem Novákem zastavit sám, ale když už tady zmiňuješ ten MCT olej.
Myslíš, že je možné použít ho jako zdroj energie pro trénink s činkama? Mně se to moc nezdá... Momentálně jsem ze zdravotních důvodů na dietě s nulovým obsahem sacharidů a trénink nestojí za moc. Rapidně se to ale zlepšilo přidáním BCAA (30-40 gramů před tréninkem a něco po - pan Novák by se asi vyvrátil:-)

Tetsuo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tetsuo » 23. čer 2007 18:06

Ale však jo, nikdo neříká, že nemá cenu jíst sacharidy, ani, že nemá cenu dát si před tréninkem nápoj s glukózou nebo maltodextrinem. Jde jen o to, že to neovlivňuje za tak krátkou dobu výkonnost. Přispívá to jen ke glykogenové kompenzaci po tréninku.
A cvičení bez jídla a menší výkonnost je taky jasná. Něco ti v té krvi kolovat musí, to dá rozum.

______

Pokud se bavíme o MCT oleji, tam se doporučuje cvičit nějakou dobu s mírným pocitem hladu. Protože je jasný, že 3-4 hodiny před tréninkem jen bílkoviny moc nezasytí...

Plechovka, co mám já, stojí 265 korun, 0,7litru. Mimochodem, nevypadá to jako olej, ale jako voda. Viskozita a chuť je ale samosebou olejová.

Reno

Příspěvekod Reno » 23. čer 2007 20:06

Já měl za to, že pro krátkodobou svalovou práci se používá jako palivo ATP, pro činnost s delším trváním glykogen. Ten by se snad - podotýkám snad dal nahradit MCT - ale že by MCT doplňoval ATP, nebo dokonce suploval jeho práci... to se mi nezdá...

Reno

Příspěvekod Reno » 23. čer 2007 21:07

Vidím, že se k odpovědi moc nemáš, takže - ona to byla spíš řečnicná otázka, mám vyzkoušeno, že při mojí dietě s nulovým obsahem cukrů mi MCT olej na tréninku nic nedá, zatímco po BCAA mám sílu jak bejk...

Tetsuo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tetsuo » 24. čer 2007 11:05

TADY MIZI PRISPEVKY A PRESOUVAJI SE JINAM...! :)

Folis
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Folis » 24. čer 2007 11:26

Tetsuo píše:TADY MIZI PRISPEVKY A PRESOUVAJI SE JINAM...! :)

Jelikož to začalo být off-topic, tak to J_Dogg přesunul jsem pod nové téma, aby to bylo přehlednější.

Filaxis
Supporter

Příspěvekod Filaxis » 24. čer 2007 18:29

Tetsuo píše:TADY MIZI PRISPEVKY A PRESOUVAJI SE JINAM...! :)

Pokial su zmysluplne, miznut nezvyknu...haluz je, ze moja otazka zostala v inom topicu, ako tvoja odpoved 8)
Silovy trening je viac nez len dvihanie zeleza. Je to forma meditacie, filozofia, zivotny styl.

Filaxis
Supporter

Příspěvekod Filaxis » 24. čer 2007 18:33

Tetsuo píše:Jde jen o to, že to neovlivňuje za tak krátkou dobu výkonnost. Přispívá to jen ke glykogenové kompenzaci po tréninku.

Prepac ja som asi dilino. Takze takto - ked si necham na jazyku rozpustit kocku cokolady (nejake tie rychle cukry), alebo rovno kocku kristaloveho cukru - tak to nie jesto pravda, ze sa mi to behom niekolkych minut (nehovorim vsetko!!!) dostane do krvi? Vidim, ze mam co studovat asi. Pocul som, ze takto posobia aj niektore jedy - do krvi sa dostanu uz z ustnej dutiny...

Tetsuo píše:Plechovka, co mám já, stojí 265 korun, 0,7litru.

Cakal som vyssiu cifru
:)
Silovy trening je viac nez len dvihanie zeleza. Je to forma meditacie, filozofia, zivotny styl.

Tetsuo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tetsuo » 24. čer 2007 21:19

Jak je to s využíváním jednoduchých sacharidů, musím pořádně zjistit.

Můj předpoklad: To, co je v krvi, má vliv jen na vytrvalost a krevní glykogen se vyčerpává rychle. Výkon - ve smyslu síly, ovlivňuje glykogen z jater, který se tam ukládá po delší dobu. Upozorňuju, je to jen hypotéza. Taky to s těmi 48 hodinami moc nechápu a mám subjektivní pocit, že být na trénink najedenej (ne nacpanej), je lepší, neý být hladovej....

Reno: Jo, přímo využívání ATP, nebo nahrazování, by MCT neměl ovlivňovat. MCT akorát při spalování "předběhne" cukry, čili bys měl mít víc energie. Ale pokud máš málo cukrů, tak nevím.
ATP by se dalo povzbudit pomocí kreatinu a inosinu.

Reginald
Supporter
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Reginald » 24. čer 2007 22:07

Tetsuo píše:Jak je to s využíváním jednoduchých sacharidů, musím pořádně zjistit.

Můj předpoklad: To, co je v krvi, má vliv jen na vytrvalost a krevní glykogen se vyčerpává rychle. Výkon - ve smyslu síly, ovlivňuje glykogen z jater, který se tam ukládá po delší dobu. Upozorňuju, je to jen hypotéza. Taky to s těmi 48 hodinami moc nechápu a mám subjektivní pocit, že být na trénink najedenej (ne nacpanej), je lepší, neý být hladovej....

Reno: Jo, přímo využívání ATP, nebo nahrazování, by MCT neměl ovlivňovat. MCT akorát při spalování "předběhne" cukry, čili bys měl mít víc energie. Ale pokud máš málo cukrů, tak nevím.
ATP by se dalo povzbudit pomocí kreatinu a inosinu.

Glykogen z jater ti výkon ve smyslu síly neovlivňuje. Ten se podílí jen na udržování glykémie. Taky to s těmi 48 hodinama nechápu. Kdo někdy cvičil dvoufázově tu stejnou partii, tak ví, že večerní trénink je kvalitnější než ten roanní/dopolední, protože máš ve svalech víc glykogenu - si myslím. Pokud MCT předběhne cukry, tak ti to může pomoct maximálně při aerobce, a ne při silovém tréninku. Tam ti bude MCT k ničemu.

Reno

Příspěvekod Reno » 25. čer 2007 7:13

jinými slovy - MCT jako zdroj energie pro trénink s činkama - k ničemu.

hruda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hruda » 25. čer 2007 10:55

MCT bude sluzit ako zdroj energie pri nizkom prijme sacharidov(dieta).

Vtedy sa cast MCT premiena na ketony(jeden z vedlajsich produktu metabolizmu tuku), ktore sa vyuziju ako okamzity zdroj energie.

Na tomto sa dokazali zhodnut aj Parrillo a Duchaine.

Reno

Příspěvekod Reno » 25. čer 2007 13:25

ale keton ti nepohne svalem, to umí jenom ATP, který se dá obnovit - doplnit - kreatinem, BCAA (z mojí zkušenosti teda ano) a pak už nevím čím (tedy čím jiným, než sacharidy).

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 26. čer 2007 7:49

Reno píše:ale keton ti nepohne svalem, to umí jenom ATP, který se dá obnovit - doplnit - kreatinem, BCAA (z mojí zkušenosti teda ano) a pak už nevím čím (tedy čím jiným, než sacharidy).

okrem BCAA by este glutamin mohol ...

Tetsuo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tetsuo » 15. črc 2007 12:38

Reno píše:ale keton ti nepohne svalem, to umí jenom ATP, který se dá obnovit - doplnit - kreatinem, BCAA (z mojí zkušenosti teda ano) a pak už nevím čím (tedy čím jiným, než sacharidy).

Novák říká, že by musel přesně znát tvoji diagnózu. Nemůžeš vůbec žádný cukr, nebo jen určitý druh?

Celkově by ti mohl kromě MCT pomoct glycerol (ten je v Plasmexu, který dělá Novák).
Upozornění: chuť je velmi nepříjemně sladká. To je zásadní nevýhoda tohoto výrobku.

Existují ještě další typy cukrů, kromě monosacharidů a škobů i glycerolu, např. sorbitol. Ten je ale, stejně jako glycerol, nutné užívat max. v 5 % koncentraci, jsou dost projímavé a organismus si na ně musí zvykat.

Zpět na “Výživa/diety”