Chad Waterbury vs Kritik (chad obhajuje svoje metody)

vše o budování svalové hmoty a síly...

Moderátoři: pascal, keba

Powers Gump

Chad Waterbury vs Kritik (chad obhajuje svoje metody)

Příspěvekod Powers Gump » 23. dub 2007 12:43

Tady je ten clanek, je to celkem rychlopreklad, ale verim, ze bez faktickych chyb.

http://www.t-nation.com/findArticle.do? ... 3-training

Kritik vs. Waterbury
Napsal: Kritik

Zdravím všechny šulinní hlavy z T-Nation! Jmenuji se kritik. V tomto a dalších podobných článcích postavím přispívatele T-Nation pod přímou palbu mých všetečných otázek.

Jsem ďáblův advokát, všemi mastmi mazaný kritik co nejde pro ostré slovo daleko…: jsem jako Vy, kteří po nocích píšete jedovaté komentáře po všemožných fórech jenom proto, že nemáte holku, co byste mohli šukat a nemáte co dělat v pátek večer. Jenomže mě za to platí. Cucáci.

V tomto článku si vezmu na mušku Chada „peroxidovou hlavu“ Waterburyho.

Kritik: Tak jo, frajírku, celotělový trénink vs. split: Ty tvrdíš, že celotělový trénink válcuje split na celé čáře. Jenomže tak necvičí jeden jediný profík! Přemýšlej, kdyby byl celotělový trénink tak dobrý, necvičili by ho lidé, kteří se živí tím, že předvádí svá vypracovaná těla? Co nato říkáte, pane vševědoucí?

Chad Waterbury: Celotělový trénink je lepší pro lidi s průměrnou genetikou, kteří se snaží přibrat více než 5 kilo svalů po celém těle.

Celotělovým tréninkem aktivujete více svalových vláken a nutíte své tělo pracovat tak jak bylo navrženo (jako celek) a umožňuje Vám trénovat častěji. A to je také důvod, proč se mnoho kulturistických velikánů minulosti hlásí k celotělovému tréninku. Obhajují ho ze stejného důvodu jako já: protože funguje.

Ale s příchodem steroidů se vše změnilo. Mnoho kulturistů si uvědomilo, že steroidy jim dovolují používat split a přesto své těla obalovat spoustou masa. Proč? Protože lidé jsou jako voda – jdou cestou nejmenšího odporu – není tedy žádným překvapením, že split se stal velmi oblíbeným.

Jakýkoli trénink sestavený z těžkých dřepů, mrtvých tahů, tlaků a přítahů je výzvou. Všimli jste si někdy, jak jsou na tom profesionální kulturisté s fyzičkou? Mnoho z nich není schopno ani vyjít schody, bez toho aniž by vyplivli plíce, tak se nedivme, že mají vůči celotělovému tréninku takovou averzi.

Elitní kulturisté většinou nepoužívají celotělové tréninky jednoduše proto, protože nemusejí. Nepotřebují přibrat velké množství svalů na celém těle. Většinou potřebují vypracovat jen určitou svalovou partii. To je důvod, proč jsou pro ně splity přínosem. A také nepotřebují fyzičku jako zápasníci, hráči ragby nebo strongmani. Kolik špičkových strongmanů používá split? Řeknu Vám to poměrně přesně. Vůbec žádný.

Další otázka. Kolik trenérů, kteří pracují převážně s kondičními cvičenci používá splity? Velmi málo. Kolik trenérů pracujících s „nasypanými“ kulturisty s šílenou genetikou používá splity? Většina. Jen tato otřepaná pravda Vám může něco říct o dopadu steroidů a genetiky na toto téma.

Kritik: Bla, bla, bla…Trénoval jsi vůbec někdy závodního kulturistu či závodníka fitness nebo to vše jsou jen hloupé teorie, které mají zvýšit prodej tvé knihy?

Waterbury: Nenávidím takové otázky a to z několika důvodů. Tak zaprvé, koho trénuji nebo jsem v minulosti trénoval je opravdu irelevantní.

Jsou trenéři, kteří měli prostě štěstí a podařilo se jim najít klenot. Tito trenéři odkazují na tento klenot v každé diskusi. Ale pravdou zůstává, že takový trenéři by těžko stvořili Šampióna pokud by to nebyl klenot. I běžný trenér z obyčejné posilovny s ničím víc než maturitou a víkendovým kurzem fitness by dostal Arnolda na vrchol, protože on byl právě takový klenot.

Za druhé, představte si, přijde za mnou „pan X“ a uvažuje, že si mě najme jako svého trenéra. Pokud se mě zeptá na mé předchozí klienty, jak to souvisí s tím, co pan X potřebuje? Jenom proto, že jsem dostal „pana Y“ na vrchol to neznamená, že pan X bude ten samý případ. To je důvod, proč mnoho kulturistických trenérů selhalo při tréninku silových sportovců. A to je také důvod, proč mnoho silových trenéru selhalo při tréninku kulturistů.

Je potřeba vyhledat takového trenéra, který rozumí všem aspektům fyziologie a biomechaniky a pracuje s lidmi jako jste Vy. Když si běžný mladík, kost a kůže, najme trenéra profesionálních kulturistů, který pracuje pouze z nadopovanými genetickými hříčkami přírody, zůstanou mu jen oči pro pláč. A proto je důležité najmout si trenéra, který má zkušenosti s trénováním jak profíků, tak běžných lidí.

Znám mnoho špičkových trenérů a můžu Vám říci, že nejlepší jsou ti, kteří pracovali s lidmi s nejrůznější úrovní kondice. Tito trenéři jsou nejlepší, protože ví, jak překonat omezení, která mají v podstatě všichni. A proto trenér, který trénoval jen elitní kulturisty, je jen zřídka tím nejlepším.

Mým prvním špičkovým klientem byl bojovník Muay Thai, avšak předtím jsem strávil roky trénováním lidí s průměrnou genetikou. Musel jsem z rukávu vytáhnout všechny esa, abych tyto lidi dostal na slušnou úroveň. Takže když přišel čas trénování elitní sportovců, měl jsem v zásobě slušnou porci triků. Nikdy by k tomu nedošlo, pokud bych netrénoval obyčejné lidi s průměrnou genetikou.

Za třetí, nepovažuji se za trenéra kulturistů. Jsem trenér kondičních a výkonnostních cvičenců, který přišel na způsob, jak vybudovat svaly prostřednictvím silového tréninku. Tyto metody používám i u špičkový kulturistů i když to není moje pole působnosti.

A na závěr, Pokud bych Vám předložil seznam všem závodních kulturistů a profesionálních závodníků závodnic fitness, se kterými pracuji nebo jsem v minulosti pracoval, co by to prokázalo? Zhola nic. Jsou trenéři, kteří platí špičkové sportovce jenom proto, aby říkali, že je trénují. Není to k pláči?

Trenér, který všude prohlašuje a chlubí se koho trénuje, je jen patetická postavička, která ví, že nemá dost znalostí, kterýma by podložila svůj smyšlený věhlas. Zaměření se pouze na lidi, nikoli principy je jasným znakem toho, že takový trenér nemá nic, co by mohl nabídnout. Navíc, profesionální trenér respektuje soukromý svých klientů a já tuto politiku striktně dodržuji.

Obdivuji trenéra, který pracuje neobyčejně s obyčejnými lidmi. Neobdivuji trenéra, který pracuje s neobyčejnými lidmi obyčejným způsobem.

Kritik: Pořád dokola meleš o procvičení svalové partie častěji než dvakrát týdně, dokonce čtyřikrát až pětkrát týdně! To mi připadá jako prosazování přesného opaku toho, co hlásají jiní. Protože Weiderovy časopisy a většina skutečných kulturistů prosazuje procvičení partie jen jednou za zhruba pět dní, tak ty vyrukuješ s pravým opakem a podkládáš to spoustou vědeckého žargonu. Jak chytré.

Waterbury: Jak chytré. Skutečně! Teď vážně, původ mého vysokofrekvenčního tréninku sahá k mé návštěvě Cirque du Soleil's Mystere v Las Vegas. To představení se mi stále promítalo v hlavě. Takovou úroveň fyzické připravenosti a krásy těla si ani neumíte představit.

Když jsem zkoumal jejich tréninkové metody, jeden prvek mi stále tanul na mysli - frekvence. Tito umělci trénovali s frekvencí, která se praktikovala pouze v zemích bývalého Sovětského svazu. Nebylo to jako metody o kterých jsem četl v časopisech, které si běžně koupíte ve stánku. Bylo mi jasné, že na té frekvenci opravdu něco bude.

Poté jsem začal přemýšlet o nejvýznamnějších svalových přírůstcích, kterých jsem kdy docílil. Dříve jsem každé léto pracoval na jednom sídlišti a jednou z mých povinností bylo tahání matrací nahoru a dolů po schodech, stále dokola. Předloktí se mi zvětšily o více než 2 centimetry během jednoho měsíce a to díky neustálému vláčení těch matrací pět dní v týdnu.

Během prvních pár týdnů mě celé tělo pekelně bolelo, ale bolest nakonec ustoupila a já byl silnější než kdykoli předtím. Tak jsem kritickým okem zhodnotil skutečný svět a analyzoval svalový rozvoj, ke kterému docházelo tréninkem s vysokou frekvencí a objemem.

Snad jen s výjimkou vyhladovělých maratónců, vezměte si jakéhokoli sportovce a podívejte se na svaly, které jsou klíčové pro jeho sport. Uvědomíte si, že tyto svaly jsou nejrozvinutější z celého těla.

Jako příklad nám mohou sloužit stehenní svaly sprinterů, cyklistů, rychlobruslařů a sjezdařů. Na druhé straně zádové svaly, ramena a ruce budou nejrozvinutější u gymnastů cvičících na kruzích a koni napříč. Pozorně se podívejte na tyto svalové partie u výše zmíněných sportovců a pak mi tvrďte, že trénink s vysokou frekvencí není nejlepší cestou k budování svalů.

Brzy mi to začalo dávat smysl a já jsem začal experimentovat s tréninkovými technikami s různou intenzitou. Poté jsem vydal svou knihu Bodybuilding's Next Frontier a zbytek je, jak se říká, historie. Je to můj vůbec nejúspěšnější cvičební program. Avšak není určen začátečníkům, proto by se od něj měli držet dále všichni, kdo za sebou nemají přinejmenším dva roky soustavného tréninku.

Kritik: Dva roky soustavného tréninku? Někteří čtenáři T-Nation jsou příliš zaneprázdněni hádáním se v diskusích! Kdo z nich má vůbec čas cvičit?

Obraťme list. Ty říkáš, aby se necvičilo do selhání. Smůla, že každý, kdo vypadá, že už nějaký ten pátek zvedá železo do selhání cvičí! Trénink do selhání zkrátka funguje. Skončení série krátce před selháním není nic jiného než strach.

Waterbury: Jistěže jsou situace, kdy je trénink do selhání přijatelný, takže mě to nech vysvětlit. Pro izolované cviky je trénink do selhání v pořádku a někdy může být i přínosem. Ale je to nutné? Nikdy jsem se nesetkal se situací, kdy by trénink do totálního vyčerpání vyústil ve vetší svalovou hypertrofii než trénink s přiměřenou rovnováhou intenzity, objemu a tempa.

Podívejme se na trénink z pohledu zvládání únavy. Myslím, že Charles Staley se mnou bude souhlasit. Klíč k úspěšnému tréninku tkví ve zvládání únavy.

Trénink do selhání, obzvláště s využitím více-kloubových cviků, je mnohem více vyčerpávající, než kterýkoli jiný trénink. To může být dobře ale i špatně, v závislosti na tom, jak jste schopni pracovat se svou únavou. Únava je zajisté nevyhnutelný aspekt tréninku a přiblížení se na samou hranici zvládání únavy je nezbytné k rozvoji fyzické kondice. Ale za jakou cenu?

Pokud budete cvičit izolované cviky, cena bude velmi nízká. Jakou únavu CNS a PNS asi tak vyprodukuje série bicepsových zdvihů? Ne velkou, i když budete cvičit mnoho sérií do selhání. A teď si představte, jaký dopad na vaši nervovou soustavu, svaly, šlachy a vazivo bude mít série hlubokých dřepů až do vražedného vyčerpání?

Z toho vyplývá, že trénink do selhání aktivizuje většinu svalových vláken. To je pravda, ale většinu svalových vláken můžete stejně dobře aktivizovat i tím, že budete zvedat těžké váhy jak nejrychleji dokážete.

Tak například, když se budete pokoušet rychle zvednout 90% Vašeho 1RM, tak to rychle nepůjde. Ale to je v pořádku. Je to právě ta snaha zvednout rychle velkou zátěž, která aktivizuje většinu Vašich svalových vláken. A pokud se budete pokoušet rychle zvednout velkou zátěž, nemusíte cvičit do selhání. A pokud necvičíte do selhání, jste schopni lépe zvládat únavu. Jasné?

Kritik: Pro mě za mě. Většina tvých programů je založena na mnoha sériích s nízkým počtem opakování. Ale každý přece ví, že pro svalovou hypertrofii je potřeba 8-12 opakování. Ha. Říkal jsem si, že „profesionálovi“ jako ty by to mělo docvaknout!

Waterbury: Hmm, takže „profesionálovi“ jako já docvaklo, že lidé nejlépe reagují na to, co předtím nedělali. No a protože většina lidí neprovádí 8 nebo 10 sérií s nízkým počtem opakování a těžkou váhou, tak doporučuji většině čtenářů T-Nation právě tento způsob

Pokud by dogma kulturistiky bylo 8 sérií po 3 opakováních, tak bych vynášel do nebe nepopiratelné výhody 8-12 opakování. Tak to prostě je.

Kritik: Jaké jsou vlastně tvé parametry? Posiluješ vůbec, nebo si jeden z těch chlápků „plno keců a žádné svaly“?

Waterbury: Mé parametry? Myslíš v leže nebo ve stoje?

Stejně jako to, koho trénuji, je to, jaké mám parametry nepodstatné. Jsem trenér, to je moje práce, takže to, kolik zvedám může některé lidi zajímat. A nikdo nezjistí kolik zvedám, jen z toho jak vypadám.

Za další, to, jestli potáhnu 350 kg nebo 200 kg není zdaleka tak důležité, jako to, o kolik jsem zlepšil své výchozí váhy. Bill Kazmier řekl, že poprvé potáhl něco kolem 250 kg. A to byl ještě kluk! No a teď si představte, že by šest let silově trénoval a zlepšil se na 300 kg. Pokud by lidem na potkání říkal, že potáhne 300 kg, byli by ohromeni. Ale ono by to ohromující nebylo, protože by se za šest let zlepšil pouze o 20%.

Srovnejte to s chlapíkem, který na poprvé potáhnul 80 kg a za 18 měsíců se zlepšil na 180 kg. Co je více ohromující?

Přirovnám k mé postavě. Proč je má postava tak důležitá? Nejdůležitější je to, jak jsem se vypracoval ze 190 centimetrového a 75 kilogramů vážícího střízlíka.

A co když onemocním a budu muset tři měsíce ležet v posteli? Budu poté horší trenér jenom proto, že jsem ztratil svaly a nabral tuk?

Jediné měřítko dobrého trenéra je, jak velký má mozek a jakých výsledků dosáhl se svými klienty. Měřítkem skutečně není velikost jeho bicepsu.

Pokud bych byl trenérem kulturistů, tak to jak vypadám by mohlo hrát určitou roli, protože kulturisté jsou hodnoceni jen podle toho, jak vypadají. Ostatní sportovci nevyhrávají souboje, zápasy ani medaile v závislosti na jejich vzhledu. Vypadá snad Fedor jako kulturista? Zcela určitě ne, ale je to jeden z nejtvrdších maníků se kterým se můžete v oktagonové kleci setkat.

Jeden můj kamarád sleduje zápasy UFC, ale neví zhola nic o bojovém tréninku. Po druhém zápase mezi Ortizem a Shamrockem mi řekl: „Jak mohl Shamrock prohrát? Vždyť vypadá mnohem hůř než Ortiz!“ To je dost špatný myšlenkový proces.

Během posledních několika let jsem ze sebe udělal pokusného králíka. Svou váhu a procento tuku jsem měnil jako ponožky. Moje nejvyšší hmotnost byla kolem 130 kg, ale hladina tuku se pohybovala v řádech pomalu desítek procent. Prostě jsem chtěl vědět jaké to je, být opravdu těžký. Ale poté jsem si uvědomil, že se nechci s tahat s takovou vahou.

Teď mám pro mě ideální váhu i hladinu tuku a snažím se být takový po celý rok. A co je nejdůležitější, moje síla, kondice a pohyblivost nikdy nebyly lepší.

Kritik: Připadá mi, že si pěkně jedeš ve steroidech. Co ty na to?

Waterbury: Steroidy jsem nikdy nebral. Nemusím. Vím, jak trénovat. Pokud bych chtěl dalších 10 kilo svalů, tak bych je bez problémů získal. Ale já nechci, protože moje současné proporce mi dovolují vynikat v mých oblíbených sportech – hlavně v bojových.

Navíc pomyšlení na to, že beru steroidy, trénuji a poslouchám Slayery mě poněkud děsí. Nakonec by se ze mě stal zuřivý šílenec, protože každý, kdo bere steroidy, je hrozbou pro společnost, že? Říkají to média, tak to musí být pravda. To mi za ten stres nestojí!

Kritik: Když mluvíme o stresu, co ten tvůj šovinistický trénink? Chceš lidi jen pořádně vytočit, co??

Waterbury: No samozřejmě, Sexy Female Training. Čekal jsem, kdy se s tím vytasíš.

Tak znova, poukazuješ tím snad na můj postoj k celotělovému tréninku? Nebo poukazuješ na můj postoj k tréninku do selhání? Nebo poukazuješ na moje tvrzení, že lidé by se měli soustředit na svou nervovou soustavu místo na svaly? Nebo poukazuješ na můj nekompromisní postoj ke zbraním, děvkám a alkoholu?

Smysl článku Sexy Female Training se naprosto vytratil, protože se nikdo neobtěžoval podívat se na samotný program. Naštěstí k němu někdo přidal svůj komentář a přivedl ho zpět na tento svět. To je dobře, protože já tu nejsem od toho, abych poukazoval na očividné.

Ten program je pěkná makačka! Pokud bych k tomuto článku připojil obrázky nějakého nabušeného týpka, jak provádí ty samá cvičení s těžou rezavou činkou, nikdo by neměl k tomu článku takové nemístné poznámky. Ale to, že jsem se rozhodl připojit obrázky dívky, která provádí cviky pouze s vlastní hmotností, vedlo některé lidi k domněnce že to bylo míněno jako pussy workout (ten dvojsmysl nebyl záměrný)

Opravdu rád bych vyzkoušel test, při kterém bych nechal „zkušené“ borce projít tímto programem. Vsadím se, že by jím prošlo maximálně 20% lidí a většina z nich by se u toho pozvracela.

Kritik: To je možná pravda. Ale potřebuješ trochu přistřihnout křidélka, pankáči. Díky za rozhovor, Chade. Bylo ti ctí.
---------------------------------------------------------------------------------
nasol som to na ronnie ten co to prelozil urobil kus dobrej roboty a patri mu velke nasypané dakujem :)

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 23. dub 2007 12:58

jj objevilo se to na RW. Tomu, co to překládal se to docela povedlo i když mi to nedá - výraz celotělový trénink aspoň mně rve uši.

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 23. dub 2007 13:40

J_Dogg píše:výraz celotělový trénink aspoň mně rve uši.

aj mne ... inak je to slusny preklad

Folis
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Folis » 23. dub 2007 22:49

Tento rozhovor bych dal přečíst všem tzv. splitařům a tiskl ho do všech čísel M&F a SK a předně bych ho poslal panu Majorovi na e-mail :D .

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 24. dub 2007 9:06

Vzpomínám si, jak pan Major v M&F psal, že znal jednoho studenta medicíny, který cvičil biceps vícekrát denně, několikrát v týdnu. Tomuhle tréninkovému přístupu se tak podivoval, že napsal, cituju: "Světe div se, on mu opravdu vyrostl!" Tomu se říká vysokofrekvenční trénink pane Majore :)

ghetto
Supporter
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ghetto » 24. dub 2007 14:34

boze ja chcem toto ukazat u nas v posilke...
u nas je totiz dost vela "trenerov" a ked vidim co robia zo svojimi zverencami je mi zle... a cenu radsej ani nenapisem...
cinka je moja ryba, posilovna more a zranenia zraloky, vzdy vsak vyplavam znova

bestial
Coach

Příspěvekod bestial » 24. dub 2007 17:00

zdalo sa mi , alebo kritik nemal jediny rozumny argument? :lol:
Už jen jedna další ampule
Ješte nás čeká sláva
Jednou nás to všechny zabije
No zatím to nakopává.

What I lack in determination, I make up in my superior genetics.
https://www.facebook.com/jan.michalov.trener

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 24. dub 2007 17:39

bestial píše:zdalo sa mi , alebo kritik nemal jediny rozumny argument? :lol:

sak to v takychto debatach obvikle byva ...

Head2k

Příspěvekod Head2k » 24. dub 2007 17:41

Spíš mi to připadá, jako by to Waterbury napsal sám, včetně otázek "Kritika". Ale můžu se mýlit.

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 24. dub 2007 17:53

Každopádně tenhle duel je úplně ukázkovej, s jakým se může člověk setkat na různých fórech o posilování. Typický otázky, typický odpovědi.

stanley
Supporter

Příspěvekod stanley » 24. dub 2007 18:01

Head2k píše:Spíš mi to připadá, jako by to Waterbury napsal sám, včetně otázek "Kritika". Ale můžu se mýlit.

nevim kto to napisal, ale skor mi to pripada ako vybrane otazky z roznych forumov a okolo toho napisany clanok ... tak ci onak je to napisane gut ...

AHOLA

Příspěvekod AHOLA » 24. dub 2007 21:41

J_Dogg píše:Vzpomínám si, jak pan Major v M&F psal, že znal jednoho studenta medicíny, který cvičil biceps vícekrát denně, několikrát v týdnu. Tomuhle tréninkovému přístupu se tak podivoval, že napsal, cituju: "Světe div se, on mu opravdu vyrostl!" Tomu se říká vysokofrekvenční trénink pane Majore :)

Ale zas Major popioval, ako onen studak si takym pristupom dodrbal klby - lebo necykloval a furt siel naplno,no len kvoli objektivite.
Obrázek

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 25. dub 2007 8:44

AHOLA píše:
J_Dogg píše:Vzpomínám si, jak pan Major v M&F psal, že znal jednoho studenta medicíny, který cvičil biceps vícekrát denně, několikrát v týdnu. Tomuhle tréninkovému přístupu se tak podivoval, že napsal, cituju: "Světe div se, on mu opravdu vyrostl!" Tomu se říká vysokofrekvenční trénink pane Majore :)

Ale zas Major popioval, ako onen studak si takym pristupom dodrbal klby - lebo necykloval a furt siel naplno,no len kvoli objektivite.

Díky za upřesnění, až tak si to nepamatuju.
Naposledy upravil(a) J_Dogg dne 7. kvě 2007 13:34, celkem upraveno 1 x.

Arnold Strong

Příspěvekod Arnold Strong » 26. dub 2007 13:36

docela dobrej rozhovor ten waturby si rázně stojí za svým :lol: -kritik byl podle těch otázek takovej typickej 16 kluk

a opravdu to funguje a neni to podvod :D :D :D :D :D

hruda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hruda » 26. dub 2007 13:39

otazky a argumenty ok,ale aj tak mi to pride jak umelo vytvoreny kritik.

Zpět na “Trénink”