Anabolic Diet

vše co má souvislost se správnou stravou

Moderátoři: pascal, keba

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Anabolic Diet

Příspěvekod J_Dogg » 3. lis 2007 17:40

Nevím, jestli jste o anabolické dietě (AD) už četli, takže malé představení: autorem knihy Anabolic Diet je Dr. Mauro Di Pascale (BodyOpus, Anabolic Solution For Bodybuilders, Anabolic Solution For Powerlifters...).

Něco o dietě se dá najít na T-Nation

http://www.t-nation.com/readArticle.do?id=460968 - Eating Like A Man, Part I.
http://www.t-nation.com/readArticle.do?id=459762 - Eating Like A Man, Part II.
http://www.t-nation.com/tmagnum/readTopic.do?id=658379 - My Experience On a Anabolic Diet (rozsáhlý thread o této dietě v praxi)
http://www.t-nation.com/tmagnum/readTopic.do?id=1700232 - Anabolic Diet Recipes (recepty vhodné do diety)

Základ AD:

AD má dvě fáze. První je fáze indukční, která trvá 12 dní a během níž se konzumuje 60 % energie z tuků, sacharidů (především ze zeleniny bohaté na vlákninu) je v průměru 30 g na den a zbytek jsou proteiny (35 %). Úkolem této první (indukční) fáze je vyčerpat glykogenové zásoby a přinutit metabolismus používat tuk jako paliva. Ujistěte se, že jste v kalorickém přebytku a že jíte dostatek tuků. Během indukční fáze vynásobte svou hmotnost číslem 18, což bude vaše udržovací kalorická dávka. Možná během této fáze zaznamenáte únavu a občasné bolesti hlavy. Po několika dnech však problémy, pokud se objeví, odezní.
Zřejmě osmý den přijde "krize", ale to je právě doba, kdy tělo začíná "přepínat" do režimu spalování tuku. Po této době byste se měli zase cítit dobře a plni energie. Po 12 dnech si dopřejte 24 - 48 hodin nasycovací fáze (carb up).
Nejlépe uděláte, když si carb up fázi naplánujete na víkend. Během této fáze se nacpe glykogen do svalů, což vytváří pozitivní anabolický efekt. Sacharidy by měly tvořit 60 % vašeho kalorického příjmu, zatímco tuk 30 % a protein pouze 10 - 20 %. Poté, co skončí carb up fáze, přejděte opět na režim, kdy jíte jen 30 gramů sacharidů denně.
Můžete jíst prakticky jak chcete, ale 75 % kalorií by mělo pocházet ze zdravého jídla (clean food) a zbylých 25 % z nezdravého jídla.
Nedělejte změny ve svém denním příjmu kalorií dříve než po 3 až 4 týdnech. Je třeba, abyste si zvykli na tuky a abyste přesně dodržovali pravidlo 30 gramů sacharidů na den.
Během diety hodně pijte, pořiďte si multivitamínový a multiminerálový suplement, vyplatí se i doplňky jako tabletky s rybím tukem nebo vlákninové tabletky.
V této dietě můžete jíst to, co máte rádi: slaninu, párky, máslo, sýry atd. berte doplňky výživy jako tabletky s rybím tukem, omega3 mastnými kyselinami, olivový olej a tabletky s vlákninou.

Anabolic Diet není ketogenní dieta, jak Dr. Di Pasquale neustále odmítá. Při této dietě se nedostává do ketózy. Na 95 % vašich denních aktivit využíváte energie z tuků. Během dne tak máte dost síly na trénink (do objemu ideální např. 5x5 od Billa Starra).

Anabolická dieta dokáže:

:arrow: naturálně maximalizovat produkci a využití "Velké trojky" - testosteronu, růstového hormonu a inzulínu

:arrow: změnit tělo na mechanismus spalující sacharidy a vytvářející tuky na mechanismus spalující tuky a budující svaly

:arrow: snižuje katabolickou aktivitu v těle

:arrow: zvyšuje sílu a vytrvalost

:arrow: pomáhá předcházet zdravotním problémům a navíc můžete být celý rok ve formě

:arrow: povzbuzuje vitalitu, energii a snižuje špatnou náladu a únavu

:arrow: pomáhá odstraňovat tuk "z problematických oblastí"

:arrow: zlepšuje regeneraci

Dieta se začne na 16 až 18násobku kcal váhy v kg (90kilový tj. 200librový člověk tedy na 3600 kcal) a na této hodnotě setrváte po dobu 3 až 4 týdnů. Poté se můžete rozhodnout, jestli budete pokračovat v nabírání hmoty, nebo se budete snažit nějakého tuku zbavit.

Jídlo do diety:
Červené maso: většina proteinů ve vaší dietě by měla pocházet z tohoto zdroje. Červené maso je bohaté jak na proteiny, tak na tuk, což je v této dietě nanejvýš potřeba.

hovězí maso: množství proteinů a 20 % tuku, velmi ekonomické
vepřové maso: někomu může chutnat víc, vyšší podíl tuku
jehněčí maso: křehké a jemné, tučné
mleté maso: hamburgery, spousta tuku
sušené maso: Jerky sušené maso v e-shopu osvalech.cz např.
slanina: anglická slanina např.
párky: kvalitní párky, Chorizo...
salámy, uzeniny: vyšší podíl soli, vysoký obsah tuku, vybírat kvalitnější
šunka: prosciutto, prosciutto di parma...

Drůbež: bílé maso je méně tučné než červené maso. Pro pestrost jídelníčku jezte i bílé maso, ale mějte na paměti, že do AD potřebujete dostatek tuku a červené maso je pro vaše potřeby důležitější. Jezte proto tmavší kousky, například z nohou a jezte i kůži.

kuřecí maso: je chutné, nízkotučné; snězte celé kuře až ke kosti
krůtí maso: je ještě méně tučné než kuřecí
kachní maso: je velmi tučné, zejména maso z divokých kachen
husí maso: tučnější než kuřecí, ale méně než kachní
mleté kuřecí maso: najdete ho v hamburgerech, je tučnější
mleté krůtí maso: pro změnu
slepičí maso: má málo tuku, dobrý zdroj proteinů
bažantí maso: podobně jako u slepičího, zdroj proteinu, ale s málem tuku

Ryby: ryby jsou dobrým zdrojem omega3 mastných kyselin. Ty jsou nápomocné při zvyšování hladiny testosteronu a při redukci tuku.

ančovičky: propláchněte je ve vodě předtím než je sníte, jsou slané
kapr:
sumec: velmi tučný
sleď: nízkotučná mořská ryba
makrela: velmi bohatá na mastné kyseliny
losos: lososový steak, losos upečený v kouři...
sardinky:

jeseter
pstruh: velmi chutná říční ryba

Ostatní plody moře: kraby, mušle, chobotnice, kalmaři, krevety....

Mléčné výrobky: vejce jsou vedle červeného masa nejlepším zdrojem proteinu a tuku. Jezte je k snídani. Sýry mají hodně proteinů i tuků. Jezte je spolu s masem, vejci, zeleninou jako svačiny.

vejce: omelety, míchaná vejce, vejce po ďábelsku,... jezte i žloutek
italské sýry: Mozzarella, Provolone, Taleggio, Parmesan, Pecorino, Romano, Gorgonzola
francouzské sýry: Brie, Camembert, Comte, Roquefort
švýcarské sýry: Emmental, Gruyère, Raclette
holandské sýry: Gouda, Eidam
ostatní sýry: Monterey Jack, Cheddar, Feta
hustý šlehačkový krém: má skoro 40 % tuku, jezte ho ke kávě, se zeleninou nebo spolu s vaším potréninkovým nápojem

Tuky z červeného masa, sýrů a vajec získáte mnoho saturovaných tuků. Je třeba vyvážit poměr omega3 a omega9 mastných kyselin.

rybí olej: ve formě tablet, je výborným zdrojem omega3
rybí tuk: omega3, vitamín A, vitamín D
palmový olej: výborný se saláty
máslo: volte mezi zdravějšími alternativami
olivový olej: zdroj omega9 mastných kyselin. Nejlepší je panenský olivový olej

Ořechy: výborný zdroj zdravých tuků

mandle
kešu
lískové oříšky
vlašské ořechy
pistácie
Naposledy upravil(a) J_Dogg dne 24. pro 2007 17:53, celkem upraveno 6 x.

bazinger

Příspěvekod bazinger » 4. lis 2007 12:42

vyzera ze ju coskoro poskusam, ty/pripadne niekto iny nemas/nemate skusenosti s touto dietou ?
Obrázek Obrázek

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 4. lis 2007 13:32

bazinger píše:vyzera ze ju coskoro poskusam, ty/pripadne niekto iny nemas/nemate skusenosti s touto dietou ?

Nemám, ale líbí se mi její principy. Zkus si projít ten třetí odkaz, i když je to dost rozsáhlý topic.

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 11. lis 2007 16:54

Další odkaz na Anabolic Diet zde

Informace o Anabolic Diet: http://forums.johnstonefitness.com/show ... hp?t=40513

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 24. pro 2007 14:03

První je fáze indukční, která trvá 12 dní

Tady píšou, že trvá 12 dní, přitom na t-nation píšou o sedmi dnech. Druhá varianta mi přijde lepší, pokud si mám na carb up vyhradit víkendy.
Kdo se účastní soutěže Mr. Mass a stagnuje v nabírání hmoty, může vyzkoušet. :)

Filaxis
Supporter

Příspěvekod Filaxis » 24. pro 2007 19:42

Totok by ma inak zaujimalo - tak teda to je naberacia dieta? Da sa to pouzit aj na chudnutie? Mne sa stale useknutie cukrov spaja s chudnutim... :oops:
Silovy trening je viac nez len dvihanie zeleza. Je to forma meditacie, filozofia, zivotny styl.

J_Dogg
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod J_Dogg » 24. pro 2007 19:50

Filaxis píše:Totok by ma inak zaujimalo - tak teda to je naberacia dieta? Da sa to pouzit aj na chudnutie? Mne sa stale useknutie cukrov spaja s chudnutim... :oops:

Jo je to nabírací dieta (slovo dieta nechápat vždy ve smyslu redukce váhy, spíš řízeného příjmu stravy). Hubnout můžeš tímhle způsobem taky, pokud budeš mít nižší energetický příjem než výdej. Píše se o tom v těch odkazech, jak jsem dával.

bulo

Příspěvekod bulo » 21. črc 2008 15:15

tak co skusal niekto?

Ja teraz idem nieco podobne akurat rano a po treningu davam 60g malty, inak konzumujem v kazdom jedle

200-300gmeso
300g zelenina
50g slnecnicovy olej (zalievam to snim)

co hovorite na tento sposob?

V tom clanku je to ale podane tak ze by sa clovek mal casom dostat do ketozy nie? (samozrejme, som zabudol dodat, ze autor ketozu nepripusta)
Aspom mi to vyplyvalo z toho jak ten autor pisal, ze nejaky 8 den (neviem presne) bolesti hlavy a podobne priznaky, take stavy som zazival ked som sa dostaval do ketozy v CKD.

bulo

Příspěvekod bulo » 28. črc 2008 22:40

tak co neskusal nikto???

Ako riesite PTN? Su nutne sacharidy?

Alebo aku formu zvolit?

PS Ak su tie odpovede v tych odkazoch tak ma ospravedlnte ale po anglicky neviem ani zatat a translator to prelozi ako praclovek...

jenniesmoke

Příspěvekod jenniesmoke » 29. črc 2008 22:02

Jen taková malá přípomínka, uvedenou hodnotou je třeba násobit THu v librách ne v kilech, jinak to nevyjde :wink:
18 x 90 nedá 3600 kcal.
I love deadlift :-)

jenniesmoke

Příspěvekod jenniesmoke » 29. črc 2008 22:06

Jen si to teda nedokážu představit u silovky :roll: nevím, jak autor, ale já moc dobré silové výkony bez sacharidů okolo tréninku nepodávám. Klidně odjedu trenál s vyšším počtem opakování, ale ne trenál s vysokou intenzitou. No nevím, zda tohle zkoušet. RAdši zůstanu u ověřeného :-)

bulo

Příspěvekod bulo » 30. črc 2008 11:14

jenniesmoke píše:Jen si to teda nedokážu představit u silovky :roll: nevím, jak autor, ale já moc dobré silové výkony bez sacharidů okolo tréninku nepodávám. Klidně odjedu trenál s vyšším počtem opakování, ale ne trenál s vysokou intenzitou. No nevím, zda tohle zkoušet. RAdši zůstanu u ověřeného :-)

Ked som isiel prvy raz CKD tak som mal velky problem davat tazke vahy a ku koncu som si nevedel CKD predstavit bez tazkych vah!!! Ku koncu osobak DL-250kg :) takze je to len sila zvyku tie sacharidy.....

Rozhodne vyskusat. Ja to idem teraz 2 alebo 3 tyzden a super. Sacharidy som vypoustil uplne ani rano ani po trenali. Davam len trocha zeleniny. A sila ide pomaly hore. Staci drzat vyssi podiel kalorii. Myslim, ze telu je uplne jedno z coho su (samozrejme ze urcite % bielkovin treba drzat) ked mu dodame impulz tak rastie.

Som teraz dlhsiu dobu stagnoval, ale zas som opat o krocik vpredu. Aj tak si myslim, ze sacharidy su jeden velky mytus.... A ten kto velmi lahko nabera ale zaroven aj vela tuku tak je toto pre neho ako stvorene.

jenniesmoke

Příspěvekod jenniesmoke » 30. črc 2008 12:02

bulo píše:
jenniesmoke píše:Jen si to teda nedokážu představit u silovky :roll: nevím, jak autor, ale já moc dobré silové výkony bez sacharidů okolo tréninku nepodávám. Klidně odjedu trenál s vyšším počtem opakování, ale ne trenál s vysokou intenzitou. No nevím, zda tohle zkoušet. RAdši zůstanu u ověřeného :-)

Ked som isiel prvy raz CKD tak som mal velky problem davat tazke vahy a ku koncu som si nevedel CKD predstavit bez tazkych vah!!! Ku koncu osobak DL-250kg :) takze je to len sila zvyku tie sacharidy.....

Rozhodne vyskusat. Ja to idem teraz 2 alebo 3 tyzden a super. Sacharidy som vypoustil uplne ani rano ani po trenali. Davam len trocha zeleniny. A sila ide pomaly hore. Staci drzat vyssi podiel kalorii. Myslim, ze telu je uplne jedno z coho su (samozrejme ze urcite % bielkovin treba drzat) ked mu dodame impulz tak rastie.

Som teraz dlhsiu dobu stagnoval, ale zas som opat o krocik vpredu. Aj tak si myslim, ze sacharidy su jeden velky mytus.... A ten kto velmi lahko nabera ale zaroven aj vela tuku tak je toto pre neho ako stvorene.

Neříkám, že neporoste. Ale sama na sobě vidím účinek cukrování před závody, že je to hodně velký rozdíl oproti normálu, kdy budu mít i tak přebytek energie.
Jsem ve 3. týdnu CKD a teda že by v pondělí byl nějak závratné váhy se říct nedá :roll:
Já těch sachrů normálně moc nejím, jen před a po tréninku a zůstanu u toho :wink: vyhovuje mi to, nemám důvod to měnit :wink:

Folis
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Folis » 30. črc 2008 12:19

bulo píše:Ked som isiel prvy raz CKD tak som mal velky problem davat tazke vahy a ku koncu som si nevedel CKD predstavit bez tazkych vah!!! Ku koncu osobak DL-250kg :) takze je to len sila zvyku tie sacharidy.....

Můj člověk, s většinou souhlasím :) .

Neříkám, že neporoste. Ale sama na sobě vidím účinek cukrování před závody, že je to hodně velký rozdíl oproti normálu, kdy budu mít i tak přebytek energie.
Jsem ve 3. týdnu CKD a teda že by v pondělí byl nějak závratné váhy se říct nedá :roll:
Já těch sachrů normálně moc nejím, jen před a po tréninku a zůstanu u toho :wink: vyhovuje mi to, nemám důvod to měnit :wink:

Záleží na konkrétním cíli (jestli hubneš, nabíráš). CKD je dieta, tzn. kalorický deficit (proto nutně nemusíš zvedat váhy co normálně, prostě jdeš dolu s váhou, to se může odrazit na síle). Kalorický deficit, to je hlavní důvod, záleží jak drasticky omezíš kalorie (při každé dietě, nezáleží na typu diety).

Podle mě na tréninky s velkou intenzitou (při nízkým volume), nepotřebuješ nijak extra sacharidů, velké glykogenové zásoby ve svalech apod. Jiná věc už je u vysokých volume, popř. high reps ...

bulo

Příspěvekod bulo » 30. črc 2008 12:21

jenniesmoke píše:
bulo píše:

Inak mozno so mnou nebudes suhlasit, ale ja osobne mam taky pocit, ze ked som plny sacharidov, som samozrejme aj zaliaty vodou a prave som sa citil taky silnejisi, taky napratany plny a tiez som si myslel, ze zaroven aj silnejisi.... Ale jak som v tejto diete sila ide hore a sacharidov prijmem za den 10-20g tak nimi to asi nebude :wink:

Zpět na “Výživa/diety”