Cheating pod kontrolou

vše o budování svalové hmoty a síly...

Moderátoři: pascal, keba

Uživatelský avatar
J_Dogg
Site Admin
Příspěvky: 5196
Registrován: 10. črc 2006 12:42
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Cheating pod kontrolou

Příspěvekod J_Dogg » 10. zář 2006 17:30

Určitě jste často slyšeli o "formě" provedení jednotlivých cviků - "musíte používat striktní formu" - "forma je všechno" - "žádné šizení". Myslím, že toto uvažování je špatné, špatné, špatné! Striktní forma omezuje svalové přetížení. Užívání striktní formy vám nedovoluje použít takovou váhu, která je potřebná pro růst svalů. Striktní forma limituje svalový růst a silový rozvoj. A tato správná "forma" je častěji zodpovědná za zranění než typ tréninku. Správný cheating (šizení) omezuje možnosti pro zranění a navíc navodí příznivé prostředí pro nárůst hmoty a síly.
Teď musím trochu vysvětlit, co tím myslím, než začnete házet kotouči po celé posilovně.... Název článku je "cheating pod kontrolou", hlavní myšlenka tedy tkví v tom, jak použít tuto techniku, abychom dosáhli co nejrychlejšího svalového růstu. To neznamená, že budete šidit každé opakování a snažit se zvednout za každou cenu nějakou váhu. Musíte se naučit začlenit cheating do svého tréninku, abyste cíleně přetížili sval a zvýšili svalové napětí.
Jestliže stále používáte striktní formu, akorát sami sebe šidíte než abyste použili větší zátěž a stimulovali tak větší růst.
Krátký příklad - například biceps. Každý se snaží cvičit učebnicovou technikou. Cvičí kdejaký izolovaný cvik jako zdvihy na Scottově lavici, koncentrovaný bicepsový zdvih nebo zdvih s kladkou či jednoručkami na šikmé lavici. Proč? Protože věří, že striktní forma provedení zlepšuje propojení mysli se svalem povýší jejich rozvoj bicepsů na vyšší úroveň. Proč tomu věří? Důvody jsou následující a věřte mi, že nedávají smysl:

1) pálení, jehož dosáhnou pomalým kontrolovaným pohybem je více intenzivní
2) vyčerpají rychleji sval
3) biceps pak víc bolí
4) svaly jsou rychleji napumpované

Dává to smysl? Hm?

Důvody pro provádění izolovaných cviků, jako výše uvedených, není to, čeho byste se měli v tréninku držet. Smyslová zpětná vazba sval nebuduje. Nyní vám vyvrátím ony nesmyslné důvody, které lidé uvádějí při striktní formě:

1) pálení, které cítíte při cvičení nemá nic společného se svalovým růstem a stimulací svalu. Co pálí je kyselina mléčná, která je kontraproduktivní ve smyslu budování svalové hmoty
2) to, že se sval rychleji vyčerpá je jen chabým ukazatelem přetížení, ale dobrý ukazatel únavy. A únava nebuduje svaly!
3) sval bolí poté, co provedete cvik - to opět není ukazatelem přetížení. To jen dokazuje, jak volné radikály ničí svalovou tkáň. Výsledkem je pálení svalu kvůli kyselině mléčné. To není dobré!
4) napumpování svalu znamená, že sval je nacucaný krví, to ale neznamená, že došlo k maximálnímu přetížení a svalové stimulaci. Napumpování, které cítíte během tréninku je pro vás dobrý pocit, ale neznamená to, že série byla úspěšná. Pod pojmem úspěšná si představuji něco, co povzbudí růst svalů

Jak už jsem řekl dřív, kontrolovaný cheating omezuje množství zranění, k nimž dochází při tréninku. Striktní provedení cviku s těžkou vahou velmi zatěžuje klouby, šlachy, spojovací vlákna a svalová připojení. To jsou hlavní oblasti, v nichž dochází ke zraněním. Když jste zraněn, nemůžete trénovat efektivně. Když nemůžete trénovat tak, jako byste byli zdraví, nemůžete optimálně růst.
Díky kontrolovanému cheatingu dokážete zvedat těžší váhy, lépe stimulovat svaly a ještě se vyhnete zranění! Nyní vám ukážu u kterých cviků je dobré použít kontrolovaný cheating:

bicepsové zdvihy - vezměte rovnou osu a uchopte ji šíře než jsou vaše ramena. Trochu se nakloňte dopředu, záda jsou posunutá dozadu. Mírným pohupem rozhýbejte váhu vzhůru, od mrtvého bodu se snažte kontrolovaně váhu brzdit než je v horní pozici. Díky použití vyšší váhy dojde k vyššímu přetížení svalu a lepší stimulaci.

tricepsové stlačování kladky - uchopte držák o něco úžeji než je šířka ramen a nakloňte se mírně dopředu. Začněte cvičit ve spodní pozici, nechte váhu jít nahoru, více se předkloňte a pak silovým rychlým pohybem zatlačte dolů.

tlaky na ramena - když sedíte nebo stojíte, můžete použít kontrolovaný cheating velmi efektivně. Držte jednoručky na ramenech, trochu se nahrbte dopředu a pak spolu s rychlým narovnáním vytlačte jednoručky vzhůru. Když stojíte, můžete si pomoct nohama (push press). Nikdy se neprohýbejte ve spodní části zad!

přítahy činky v předklonu - uchopte činku o něco šířeji než je šířka ramen. Přesvědčte se, že záda jsou mírně konvexně prohlá (arched back), když začínáte. Nehrbte se a nekulaťte záda. Rychlým silovým pohybem přitáhněte činku k dolní části prsních svalů. Nenechte činku zase padnout zpátky dolů. Vracejte ji do původní pozice kontrolovaným pohybem, ale zase ne moc pomalu.

Nyní máte malý návod na to, jak ošidit několik základních cviků a zlepšit své podmínky k růstu. Ještě je nutné poznamenat, že tato technika se nehodí pro začátečníky

Phano Paul Som

Zdroj: http://www.bodybuilding.com/fun/phano54.htm

Zpět na “Trénink”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů