Bruce Lee - Jeet kune do

vše o budování svalové hmoty a síly...

Moderátoři: pascal, keba

Nowic
Supporter

Bruce Lee - Jeet kune do

Příspěvekod Nowic » 27. črc 2011 18:28

Nabízím dva články, které byli napsány v časopise o bojových umění... přestože jsou už několik let staré, myslím že mají co nabídnout. Pokud se vám téma a kvalita budou líbit, budu pokračovat v přepise dalších asi dvaceti, které mám doma...

UMĚNÍ BRUCE LEEHO 1

Se světem bojových umění se nejmladší syn manželů leeových seznámil díky svému dobrému příteli Williamu Cheungovi, který navštěvoval wing chun školu známého velmistra Yip Mana. Bruceovi v té době šlo již na čtrnáctý rok a nebýt W. Cheunga, o bojových uměních by nevěděl prakticky nic. Takže dost uvádění životopisných fakt, že již od útlého věku ho trénoval vlastní otec, se zjevně nezakládá na pravdě.
Svědčí o tom i údaj z Bruceova deníku, který zásadně popírá, že by se dky hlava rodiny Lee Hoi Chuen byť jen okrajově o bojové umění vůbec zajímala. Je dosti pravděpodobné, že ti, co chtěli vylepšit kredit Malého draka, se zřejmě opírali o fakt, že mistr Lee se s Yip Manem skutečně znal. Několikrát ho dokonce navštívil, ale na srdci měl jen jedno, by mu dal pozor na jeho churavého a až příliš do sebe uzavřeného syna, kterému pečlivě přepravoval kariéru na divadelní scéně. Velmistr si však poměrně dlouho žádosti slavné hvězdy Kantonského operního divadla všímat nemusel. pravidelný trénink se pro Bruce totiž stal pouze chvilkovou zábavou a prostředkem k ubíjení nudy, která ho v rodičovském domě na Nathan Road v Kawloonu tak často sužovala.
Za necelý rok však věčně pobledlý mladík začal ve svém nitru překonávat bouřlivé změny. Velký podíl na tom měla ulice. Rodiče, učitelé, ba ani samotný Yip Man se nestačili divit. Vždyť koho by napdalo, že dobře vychovaný mladík, který se na přání rodičů vzdělával v dívčí třídě, se doslova ze dne na den stane jedním z nejobávanějších rváčů dětských pouličních gangů.
Od této chvíle se nápadně začal měnit i Bruceův vztah k wing chun. Ubíjení dlouhé chvíle vystřídal cílevědomý a systematický trénink, jehož praktické využití se vzápětí ověřoval na ulici. Stále nepřítomný otec na něho neměl čas, a tak břemeno odpovědnosti se stále více přesouvalo na ramena jeho starostlivé matky. Bouřlivé roky násilí a hanby naštěstí rychle pominuly. Bruce dospěl nejen fyzicky ale i duševně.
Mnozí publicisté toto období jeho života popisují jako éru velkých a závažných rozhodnutí. Dokončil školu, oženil se a založil vlastní bojový styl, který výstižně pojmenoval JEET KUNE DO (cesta zasahujících pěstí). Mnozí lidé včetně pracovníků masmédií však tento krok kvalifikovali ne jako touhu pro seberealizaci, nýbrž jako pomstu starému velmistrovi, což mu při každé příležitosti dávali nepokrytě najevo. Bruce nenáviděl, když se někdo hrabal v jeho životě a po těchto zkušenostech netajil, že leze li mu někdo skutečně na nervy, tak jsou to novináři.
-Yip Man byl nejlepší učitel, jakého jsem kdy poznal a dveře jeho školy jsou mi dodnes otevřené , - řekl jednou Lee na úvod tiskové konference pořádané těsně před premiérou filmu, jehož pracovní název byl Žlutý panter. Chtěl tím zřejmě všechny dohody uvést na správnou míru, bohužel však zůstalo pouze u přání. - A proč jste tedy svého mistra opustil a založil si vlastní bojový styl? Ať už byla otázka myšlena jakkoli, Bruce ji pochopil jako další provokaci. - Nechci vás urazit pánové, ale jsem přesvědčen, že to vy v životě nemůžete pochopit, protože vaše mozky by to prostě nezvládly. Zašel příliš daleko a on to dobře věděl. Od té doby byl s masmédii na válečné noze. Bruceovi to v podstatě bylo jedno, ale netvářil se tak, protože Linda, kterou nade vše miloval, se tím trápila. A to on věru neměl rád, Jednou se ve své slabé chvilce přiznal, že Lindiny slzy jsou pro něj strašnější než úder holí. Tento boj nemůžeš vyhrát, proč to nechceš pochopit? Mlčel. Místo odpovědi ji políbil do vlasů a odešel do své pracovny. vytáhl svůj denník a začal psát. Rozhodl se, že se o své pocity podělí alespoň sám se sebou…
Každý, kdo zakládá svůj styl, tvrdí, že je dokonalý. Vymyslel ho, a proto je přesvědčen, že obsahuje tu nejdokonalejší formu útoku i sebeobrany. O jeet kune do bych se to nikdy neodvážil říci, ač jsem přesvědčen, že s takovým rozsahem a variabilností technik se obyčejný smrtelník jen tak snadno nesetká. Ani Yip Man, se kterým jsem se přes názorové rozdíly nikdy nerozešel ve zlém. Přestože byl mezi námi značný věkový rozdíl, vždycky jsme se vzájemně respektovali. Jakmile jsem mu však začal lézt na nervy, zahnal mě do kouta se slovy: Synku, neargumentuj slovy, nýbrž skutky! A ač to nikdy neřekl, vždycky jsem měl pocit, že má na jazyku: Když se ti v mé škole nelíbí, klidně z ní můžeš odejít.
Mnozí si myslí, že jeet kune do jsem založil proto, abych Yip Manovi a dalším mistrům dokázal, že jejich styly jsou špatné a nekompletní. Hloupost. Nikdy mě nic podobného ani ve snu nenapadlo. Jsem přesvědčen, že kung-fu se nedá naučit, pouze se k němu postupným sebezdokonalováním přiblížit. Mně se to zatím daří, a možná právě proto mám stále větší strach, abych se jednoho dne nezačal řítit opačným směrem.

Jeet kune do postupně dosáhlo obrovského rozmachu, který na určitý čas přibrzdila předčasná smrt jejího zakladatele. Nebýt Takyho Kimury, Dana Inosanta, Jamese Leeho, ale i populárních osobností jako Steve Mc Queena či James Coburna, zřejmě by se jeet kune do dostalo do slepé uličky. Zvláštní postavení v hierarchii zásluh má Bruceova žena Linda, které se několik let po smrti manžela rozhodla zveřejnit všechny jeho poznámky a zápisy.
V současnosti se odhaduje, že samostatný bojový systém jeet kune do má více než sto tisíc registrovaných členů. Již dávno se mu však nevěnují jen v Asii a Spojených státech, ale i v Evropě, Austrálii a Africe. Je pozoruhodné, že zejména v posledních pěti letech se počet jeho stoupenců opět zvyšuje. A nic na tom nemění fakt, že jeho zakladatel a osnovatel je již řadu let po smrti. Bruce Lee sice odešel, ale jeho umění žije!

UMĚNÍ BRUCE LEEHO 2

Každý, kdo má zájem proniknout do podstaty umění jeet kune do, musí mít od prvního okamžiku na paměti, že jeho tvůrcem je Bruce Lee. Chcete-li ho skutečně procítit a pochopit, musíte se pokusit myslet jako on, konat jako on a ani na chvíli v něm nehledat nic jiného než přirozenost spojenou s realitou. Bruce byl člověkem, který se silně vymykal z klišé řádového smrtelníka. Čím? Prací, životním stylem, gesty, ale především myšlením. V boji se nikdy nezatěžoval analýzami myšlenkového pochodu, dokonce ani touhami po bezpodmínečném zaškatulkování každého faktu. Na rozdíl od mnoho jiných mistrů, byl totiž přesvědčen, že každý, kdo chce pochopit, musí se nechat vést pouze hlasem svého srdce. Zdravý úsudek, myšlenková analýza či nezištná logika jsou negativem, které v konfliktu s protivníkem plodí strach. Jeet kune do není uzavřené, proto ho lze vnímat několika způsoby. Bohužel, na otázku, které způsoby má namysli, Malý drak již odpovědět nestihl. Umění B. Leeho má velkou absenci čisté formy, díky čemuž se dostává do harmonie s různými jinými styly. Klidně se může ubírat všemi směry, protože každý nový poznatek a techniky ho mohou jen obohatit. Jeet kune do je umění svobodné vůle, jehož prostřednictvím se zapomíná nejen na strach, ale i na vítězství a prohry.

Bruce o jeet kune do

A. Duševní síla
- Když se nepřítel pustí do tvého těla, svalů a nervů, když tě začne bít a kopat, ne myslí, nýbrž tělem ho vnímej - a nezůstaň mu nic dlužný. Jestliže se chceš naučit bojovat, pak se nikdy nevyhýbej boji, protože fyzická bolest a rány jsou nejlepším výcvikem. Naučit se vyhrávat je nejtěžší, protože většina bojovník na vítězství sice myslí, ale dostatečně po něm netouží. Vzpomínám si na jeden pouliční souboj, kdy jsem porazil o hlavu vyššího a téměř o dvacet kilo těžšího rváče. Zpočátku mě mlátil jak žito a to, že sem po několika vteřinách nezůstal ležet jako snop, bylo jen otázkou silné vnitřní disciplíny. Hromotlukovo nasazení však za chvíli opadlo, a tak jsem zaútočil já. Nepřeháním, když řeknu, že s nasazením života. Bylo až tak enormní, že když bylo po všem, tělo mě bolelo ještě víc, než když jsem v úvodu dostával. Nikdo nechápal, jak jsem mohl zvítězit. V jeet kune do je však úplně jedno, zda vážíte pětapadesát kilogramů nebo sto dvacet kilogramů. Stačí když se dokážete spolehnout na reakce svého těla. V té chvíli jste v obrovské psychické výhodě. Věřte, nebo nevěřte, ale plnohodnotný úder je v první řadě výsledkem psychické, a ne, jak se nesprávně uvádí, fyzické dispozice. Podle mistra Yip Mana je fyzická síla nadřazená psychické, s čímž jsem si již jako sedmnáctiletý dovolil nesouhlasit. Stačí mi k tomu jediný pokus. Do tří zavěšených pytlů s pískem se zapřeli chlapci zcela odlišných postav a hmotnosti. Měl jsem zavázané oči, proto jsem neviděl kdo je kdo. Vzápětí jsem třikrát udeřil. V okamžiku kdy jsem se strhával pásku z očí, zaslechl jsem tlumený buchot. Bylo to neuvěřitelné, ale nejrobustnějšího z nich to odhodilo nejdál. Pak jsem si to opakovaně vyzkoušel bez pásky na očích. Ať jsem se však snažil jakkoliv, výsledek byl vždy opačný. Zkrátka, podvědomí mě za hranice přirozenosti nepustilo. Jeet kune do počítá i s těmi nejnepředvídatelnějšími situacemi a zvraty, přičemž jeho cesta k cíli je vždy co nejjednodušší a nejpřímočařejší. Dokážete-li se osvobodit od předsudků a vnitřních pocitů, jste na nejlepší cestě stát se dobrým bojovníkem. To však neznamená, že fyzická zdatnost je v jeet kune do druhořadá.

B. Fyzická zdatnost
- Prvním a základním předpokladem k získání bojové pohody je fyzická připravenost celého těla. Ve vlastním zájmu bychom jí měli věnovat tolik pozornosti, kolik je jen možné, protože pouze tak jsme schopni dosáhnout vnitřní vyváženosti a bojové připravenosti. Není třeba se soustředit na knihy o posilovacích a kondičních cvičeních, protože ty vás najednou jen popletou, než usměrní. Pomohu vám jednou základní informací, tak jako před lety Yip Man pomohl mně. Cvičte od hlavy po paty každý sval. Je naprosto jedno, zda boxujete, plavete, běháte nebo šlapete do pedálů kola. Nezatěžujte se počítáním kilometrů, měřením pulsu či stopováním času. Skončete tehdy, kdy vám řekne vaše tělo. Ve chvílích tvrdého tréninku nemyslete na nic jiného, pouze na své valy a sílu. Posilování vám díky tomu přinese dvojnásobný užitek. Budete nejen pevní a silní, ale navíc se zbavíte negativních pocitů, jako jsou například bolesti, únava a přetažení. A nakonec ještě jedna rada. Nikdy nepodléhejte časovým omezením. Jestliže máte chuť cvičit ráno, cvičte, když večer v deset, začněte v deset. Chronologizace cvičení typu ráno od osmi do devíti nebo odpoledne od sedmnácti do devatenácti považuji za nesmyslné rozkazování vlastnímu já.

C. Aplikace
- Základem úspěšného boje je absolutní vyváženost a vnitřní klid, jako by vůbec o nic nešlo. Každý pohyb a krok musí být absolutně plynulý a rovnoměrný. Pohled má být pevný, až bodavý. Zejména jím můžete soupeře pořádně znervóznit. Před bojem nikdy nezapomínejte na dva základní principy:
a ) v nepříteli viz zdolání překážky, která tím, že se ti postavila do cesty, bytostně ohrožuje tvoje já
b ) překonej všechny živočišné impulsy a pudy sebezáchovy
Je úplně jedno, zda boj začne pěstmi, nohama či hlavou. Spolehněte se na to, že všechny vaše naučené a vytrénované pohyby po určité dráze mají svoji opodstatněnost a smyl. V tom okamžiku byste se měli stát nástrojem volné myšlenky, která plyne bez omezení a zastavení rovnoměrně do všech stran. Ze zásady bojový mechanismus zastavuje až tehdy, když jste si jisti, že všechno skutečně skončilo. Pokud chcete mít od nepřítele klid, nestačí ho jen porazit - musíte ho zlikvidovat.

Šestnáct bodů o jeet kune do
1. V obraně i útoku se největší důraz klade na ekonomii pohybu
2. Pružnost a ovládaná přirozenost jsou dva základní principy jeet kune do přeměněné na totální arsenál energie těla
3. Dodržování zásady rytmu pohybů
4. Muskulaturu a zaměření se na fyzické formy zátěže
5. Schopnost útočit přímočaře, bez neúčinných až rušivých elementů
6. Udělat své tělo nezasažitelným
7. Nepředvídatelná a jednoduchá taktika boje
8. Dokonalé zvládnutí bezprostředního boje, tělo proti tělu
9. Útoky bez zábran, s plnou silou úderu
10. Nástroj útoku neustále brousit a procvičovat
11. Preferování individuálních schopností před všeobecnými zákonitostmi
12. Dosažení absolutní komplexnosti
13. Soustavné sebezdokonalování
14. Vyprodukování efektivní síly
15. Kterýkoliv pohyb proměnit v plynulý tok
16. Vybudovat kontinuitu mezi aktivitou a kompletní uvolněností
v zivote mate dve mozne cesty... sex, drogy a rock & roll nebo masturbaci, antidepresiva a country... tak jsem si vybral metal

Buchtak

Příspěvekod Buchtak » 27. črc 2011 20:05

Super clanek, diky!

pro fanousky bojovych umeni jsou urcite mustwatch vsechny filmy o uciteli Bruce Leeho - Ip Manovi http://www.csfd.cz/film/246291-ip-man/

Zpět na “Trénink”